Какво представляват хранителните добавки?
Хранителните добавки са продукти, съдържащи в себе си вещества с много витамини, минерали, антиоксиданти, аминокиселини, микроелементи и други. Ползите от тях са по-добър и по-богат прием на благоприятни хранителни нутриенти (вещества).
Характерното за тях е, че са произведени от естествени материали, добити в екологично чисти райони. Хранителните добавки са безвредни за здравето на човека и са разрешени за закупуване от крайния потребител без специална рецепта от медицинско лице. При редовна употреба на хранителните добавки не се наблюдават странични ефекти. Има случаи на проява на странични ефекти, но само при хора, започващи употребата на хранителни добавки в по-големи количества от указаното на етикета. Това предизвиква ускоряване на метаболизма, свързано с мощно отделяне на токсини, съпроводено с главоболие или с разстройство, или дори повръщане. Този кризисен период отминава до един, два или три дни, след което обмяната на веществата в организма се нормализира.
Хранителните добавки не се отнасят към категорията на храните, не са лекарства, според съществуващите разпоредби за лекарствен препарати, нито са продукти, предназначени за специален хранителен режим и не са предназначени за специфични категории хора.
Според Американската администрация за храни и лекарства (FDA – Food and Drug Administration), хранителна добавка е продукт, който се приема перорално, съдържа хранителен компонент и е предназначен да допълва храненето. Тези хранителни компоненти могат да включват: витамини, минерали, аминокиселини и много други вещества като например ензими, фитопигменти и т.н.
Хранителните добавки са създадени не като заместител на храненето, а за да допълват недостатъчните или изобщо липсващи в храната полезни съставки.
Защо хората използват хранителни добавки?
За ежедневието на съвременния човек са характерни стресът, умората, понижената физическа активност, липсата на свободно време, нездравословната храна и т.н.
Семействата разполагат с по-малко време за приготвяне на домашна храна, в резултат на което прибягват до бързи и лесни решения като например пържена или набързо приготвена храна. Въпреки, че такова е всекидневието на повечето хора факт е обаче, че мнозинството от тях искат да променят това и търсят начини.
Тази необходимост произтича от факта, че човек не се храни правилно и организмът не приема достатъчно от необходимите количества макроелементи (протеини, въглехидрати, мазнини) и микроелементи (витамини, минерали), в резултат на което усеща умора, липса на тонус и човек започва по-често да боледува.
През последните години приемането на витаминозни хранителни добавки се промени значително с възходящ тренд. Хората вече са свикнали с тяхното използване, тъй като са по-информирани в сравнение с предходните години.
Най-често хранителните добавки се употребяват заради ползите, които носят за здравето на човека. Препоръчват се от диетолози и медицински работници на хора, страдащи от различни заболявания, причинени от недостиг на определени вещества в храната.
Съгласно Национална агенция за лекарствата във връзка с разпространението и предлагането на хранителни продукти и с цел опазване на общественото здраве, добавките се делят на две групи в зависимост от предназначение им:
1. Хранителни добавки: Това са хранителни продукти, допълващи обичайното хранене.
2. Храни за специален хранителен режим: Това са храни, които поради специфичното си съдържание са предназначени за специален хранителен режим при определени групи от населението: като пример – кърмачета или малки деца, хора с нарушен метаболизъм или такива в специално физиологично състояние.
Хранителните добавки могат да се използват като:
• Допълващи обичайното хранене, а не да го заместват.
• Диетична храна, съдържаща чисто количество от определени вещества.
• В помощ на спортистите за изграждане на мускулна маса и възстановяване след тренировки и за спестяване консумирането на големи количества храна за набавяне на необходимите елементи.
• Добавки, оказващи положителен ефект на процесите, свързани с изгарянето на излишните мазнини и регулиране дейността в клетките.
• Източник на минерали и витамини, липсващи в ежедневната храна.
• Допълнителни източници на вещества с хранителни или физиологични действия, предлагани на пазара в дозирани опаковки, като например капсули, таблетки, хапчета, пакетчета с прах, ампули, шишенца с капкомери и други подобни форми, предназначени за приемане по предварително определени единични количества.
Необходимостта от приемането на хранителни добавки зависи от:
А) Възраст и пол
Б) Начина на хранене (вerетарианци; хора консумиращи пържена или бързо приготвена храна, която подкиселява организма; хора търсещи детоксикация на тялото; често боледуващи при поява на първия и всеки друг сезонен вирус; при липса на енергия и тонус и много други причини)
В) Наличие на повишена физическа активност
Г) Специфични патологични състояния
Д) Генетична наследственост
Е) Недостатъчно или липса на полезни вещества в храната (минерали и витамини)
Ж) Малабсорбция и различни хронични заболявания
З) Бременни и кърмачки
И) Хора, които следват нискокалорична диета, поради затлъстяване, тъй като съдържат чисто количество от дадено хранително вещество
Й) Хора, подложени на стрес
К) Спортисти, при които се изисква прием на много повече хранителни вещества
Общо казано, хранителните добавки са клетъчна храна, която осигурява полезни вещества, липсващи в храната. По този начин те намаляват апетита и образуването на мазнини, увеличават мускулния растеж, предпазват от проблеми органите и системите в човешкия организъм, ставите и много други.
Надяваме се тази статия да Ви е от полза. Ако смятате, че тя би заинтригувала и други, не се колебайте и я споделете с тях.